Скала – центр повіту Подільського воєводства

zamok123

Наполеон Орда. Скала. Літографія. 1873-1883 рр

У 1393 р. великий князь литовський Вітовт відібрав Поділля у Федора Коріатовича. Розпочинається так звана «сорокалітня» війна між Литвою і Польщею за Західне Поділля, в якій перемогла Корона. Тут утворюється Подільське воєводство з столицею Кам᾽янцем. Скала стає центром повіту даного воєводства, а старостами міста – родина князів Бучацьких.

Великий князь литовський Вітовт

Великий князь литовський Вітовт

У зв᾽язку з постійними нападами татар з᾽явилася потреба в новому (ІІ) етапі будівництва Скальського замку. Саме він відображений у першому детальному описі замку 1494 р., опублікованому Михайлом Грушевським під назвою «Опис Подільських замків» : «У перших мурах жодних оборонних пристроїв …зруйнований палац, розвалений також над мурами… 2 фоглери за кількістю їх пороху, але піднятися над мурами неможливо через зруйновані сходи… Також стійло для коней перед замком, у якому сорок коней стояти можуть. Також є броварня…»

Король Владислав ІІ Ягайло

Король Владислав ІІ Ягайло

Описано побут жителів тогочасної Скали так: «Добра земля, але необроблена, не засіяна, нема худоби, нема коней, ні гусей, ані курей…. усе порожнє і будинки покинуті.  У Старому місті 8 покинутих наділів. У Новому місті, тобто на Новому ринку, – 20 наділів під власниками, які мають звільнення від податків і 10 наділів опустілих».

В даному описі міститься перша писемна згадка про «руську» церкву й перепис всіх тодішніх жителів «з 70 імен» скалецьких міщан, переважно руського, тобто українського походження.

В складі Польщі Скала отримує статус Королівського міста й Магдебурзьке право ( можливо 1445 р., за іншими даними – у 1518 р.) Скальський замок стає важливою державною оборонною спорудою стратегічного значення, до якого були прикріплені 7 навколишніх так званих «замкових» сіл.

Старий млин на фоні руїн замку палацу Тарлів. 1939 р.

Старий млин на фоні руїн замку палацу Тарлів. 1939 р.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s